Dünyaca Ünlü Ekonomistten Kabus Gibi Türkiye Uyarısı! 5-6 Sene Daha Enflasyon Düşmez

Dünyaca ünlü ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türkiye’de enflasyonun düşmesinin zaman alacağını söyledi.

Acemoğlu, “Matematiksel olarak yüzde 70’ten bir enflasyonun yüzde 5’lere düşmesi 1-2 sene sürecek bir şey değil. En azından en iyi en doğru politikalarla bile 5-6 senenin altında olacak bir şey değil. Bunu da yaparken halka olan baskı ve bunun masraflarını göz önünde bulundurmak lazım. Türkiye’de zaten bir işsizlik problemi var, bir fakirlik problemi var. Birdenbire bunları da artırmak mümkün. Yani ben bir 10 sene daha bizim enflasyonla en azından çabalayacağımızı, savaşacağımızı düşünüyorum” dedi.

Dünyaca ünlü ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Habertürk’ün sorularını yanıtladı.
Acemoğlu’nun açıklamaları özetle şöyle:

* Dünyanın başka taraflarında artan enflasyon düşmeye başladı, Türkiye’de hala başlamadı. Çok daha yüksek düzeylerde olduğu için bunun artık bir ekonominin sürekli bir parçası haline gelmesi bir risk.

* Matematiksel olarak yüzde 70’ten bir enflasyonun yüzde 5’lere düşmesi 1-2 sene sürecek bir şey değil. En azından en iyi en doğru politikalarla bile 5-6 senenin altında olacak bir şey değil. Bunu da yaparken halka olan baskı ve bunun masraflarını göz önünde bulundurmak lazım. Türkiye’de zaten bir işsizlik problemi var, bir fakirlik problemi var. Birdenbire bunları da artırmak mümkün. Yani ben bir 10 sene daha bizim enflasyonla en azından çabalayacağımızı, savaşacağımızı düşünüyorum.

* Enflasyonun bu sene yüzde 60’ın altına inmesi çok zor. Dünyanın her tarafında enflasyon iniyor ama Türkiye’de çok yavaş iniyor. Düşünsenize ABD’den yüzde 10’lardan yüzde 3’lere düştü. O oranla Türkiye’de daha hızlı düşmesi gerekiyordu. Faizlerin artmasına rağmen düşmüyor, demek ki Türkiye’de daha büyük problem var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x