Kivi, sadece dört günde hayatınızı iyileştirecek:

Bilim insanları bunu yeni bir araştırmayla ortaya çıkardı:

Yeni bir çalışmada, Auckland Üniversitesi ve Otago Üniversitesi’nden araştırmacılar kivi, C vitamini veya plasebo aldıktan sonra ruh hali ile ilgili değişiklikleri belirlemek için yola çıktılar. Bunu yapmak için plasebo kontrollü bir çalışmanın üç kolunda yoğun akıllı telefon anketleri kullandılar.

Diyette besin açısından zengin meyve ve sebzeler, depresif ruh halini azaltarak veya refahı iyileştirerek zihinsel sağlığa fayda sağlayabilir.

Meyve ve sebzeleri psikolojik semptomlara bağlayan biyokimyasal yollar çeşitli ve karmaşık olmasına rağmen, pozitif değişimi teşvik eden vitaminler arasında C vitamininin de bulunduğunu biliyoruz. Her biri ruh hali de dahil olmak üzere sağlıklı beyin fonksiyonunu korumak ve geliştirmek için gerekli olan çeşitli enzimlerin katalizörüdür.

Kivi güvenilir bir C vitamini kaynağıdır. Yapılan çalışmalarda meyvenin, az meyve ve sebze tüketen gençlerde depresyon ve genel duygudurum bozukluklarında doza bağlı azalmalar gösterdiği gösterilmiştir.

Otago Üniversitesi profesörü Tamlyn Conner ve meslektaşları, günde iki kivi yemenin, iki haftalık tüketimden sonra “öznel canlılık puanlarını artırabildiğini” buldu. C vitamini alan tüm katılımcılarda iyileşmeler benzerdi, ancak en büyük iyileşmeler çalışmanın başında C vitamini düzeyi düşük olan katılımcılarda görüldü.

Yeni bulgular insanlara zihinsel sağlıklarını desteklemenin gerçek ve uygun fiyatlı bir yolunu sunuyor. İnsanlar diyetlerinde kivi eklemek gibi küçük değişikliklerin nasıl hissettiklerini değiştirebileceğini bilmekten memnuniyet duyacaktır.

Araştırmacılar, düşük C vitamini alımına sahip 155 yetişkinle 8 haftalık bir beslenme deneyi gerçekleştirdiler. Katılımcılar ya C vitamini takviyesi, plasebo ya da günde iki kivi aldılar. Daha sonra akıllı telefon anketleri aracılığıyla ruh hallerini, sağlıklarını, uyku kalitelerini, uyku miktarlarını ve fiziksel aktivitelerini bildirdiler.

Bilim adamları, kivi eklemenin sadece dört gün içinde canlılığı ve ruh halini iyileştirdiğini, iyileşmenin yaklaşık 14-16 gün sonra zirveye ulaştığını buldu. Öte yandan C vitamini 12. güne kadar ruh halini önemli ölçüde iyileştirmedi.

“Bu günlük etkilerin nüanslarını anlarsak, C vitamini açısından zengin gıdaların ve takviyelerin zihinsel sağlığa potansiyel faydaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız. Bu, yediğimiz şeylerin nasıl hissettiğimizi nispeten hızlı bir şekilde etkileyebileceğini anlamamıza yardımcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x