Nissan İçin Motor Sporunun Ötesinde Bir Tutku: Formula E

Nissan, en son teknoloji, sürdürülebilirlik ve heyecan verici rekabetin heyecan verici bir birleşimi olan Formula E’nin bir motor sporundan daha fazlası olduğuna inanıyor.

 

Bu spor Nissan için daha yeşil ve daha akıllı bir geleceğe doğru derin bir değişimi temsil ediyor. 

Nissan, Formula E’yi yarış kazanmanın ötesinde, elektrifikasyon alanındaki onlarca yıllık uzmanlığını paylaşmak ve sürdürülebilirlik taahhüdünü pekiştirmek için ideal bir platform olarak görüyor.

Nissan: Japonya’nın Formula E’deki tek otomobil üreticisi

En son elektrikli araç teknolojisini küresel bir izleyici kitlesi önünde sergilemeye kararlı olan Nissan, ilk yarışına, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın 5. Sezonunda (2018/2019) çıktı. Nissan, bu seriye katılan ilk ve tek Japon üretici oldu. Nissan müşterilerinin yaptığı 16 milyar kilometreden elde edilen veriler ve içgörüler, Nissan’ın yarış teknolojisi tasarımında önemli bir rol oynadı. Bu arada, yarış pistinde öğrenilen dersler, Nissan’ın yeni nesil yolda giden elektrikli araçlarını şekillendirmeye yardımcı oluyor.

Yarış Otomobili: Formula E Gen3

Nissan’ın Formula E’de yarıştığı Gen3 yarış araçları arkadan itişli ancak ön tarafta rejenerasyon için bir motora da sahip. Formula-E’de bir yarışta kullanılan enerjinin en az %40’ı rejeneratif frenleme ile sağlanıyor ve bu da Gen3’leri dünyanın en verimli yarış arabaları yapıyor. Gen2 seleflerine göre, yeni nesil Gen3 yarış otomobilleri %40 daha fazla güç üretiyorlar ve 350 kW maksimum güce ve 322 km/saat azami hıza ulaşabiliyorlar. Ayrıca Gen2 araçlardan daha hafif ve daha küçük olmaları sayesinde tekerlekten tekerleğe daha hızlı ve çevik bir yarış imkanı sunuyorlar.

Çevre: Daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru yarış

Formula E, dünyanın tek tamamen elektrikli tek koltuklu FIA Dünya Şampiyonası ve net sıfır karbon ayak izi ile sertifikalandırılan ilk küresel spor. Nissan ve diğer katılımcılar, sıfır emisyon çözümlerine ve sürdürülebilir uygulamalara bağlılıkları sayesinde yenilikçi ve heyecan verici sürüş deneyimleri sunuyor.

Yarış: Hepsi bir günde

Formula E yarışları hızlı formatlarıyla ünlü0. Yarışma geçici sokak pistlerinde gerçekleştiriliyor ve antrenman, sıralama ve yarışların hepsi aynı gün yapılıyor. Hata payı çok az olduğu için, teknolojik hüner, hazırlık ve sürüş becerisi başarının ana anahtarları. Isınma turlarının ardından pole pozisyonu için eleme usulü, heyecan verici bir sıralamaya gidiliyor. İlk etapta herkese 220 kw dolu batarya hakkı tanınıyor. Sonrasında Takımlar ve pilotlar ikiye ayrılıyor. A grubu ve B grubu. Eşleşmeler sezon içerisindeki duruma göre belirleniyor. Yarı final etabından sonra ise 250kw dolu bataryaya izin veriliyor. Ve pole pozisyonları belirleniyor.  

Formula E bir güç oyunu

Elektrikli güç aktarma organlarında onlarca yıllık uzmanlığa sahip olan Nissan, yarış EV’lerinin performansını artırmak için kapsamlı bilgi birikiminden yararlanıyor. Tüm Gen3 Formula E araçları ortak bir batarya kullanıyor ve maksimum 350 kW güce sahip. Formula E’yi diğer motor sporlarından ayıran şey, stratejik enerji yönetiminin oynadığı roldür. Her sürücü, yarış stratejisi ve güç tahsisine ilişkin saliselik kararların bir karışımıyla pistte ilerler ve sonuçta kazananı belirliyor.

Sağır edici gürültü olmadan tüm heyecan

Formula E yarışçılarının fütüristik sesi, ortalama bir otomobilinden sadece 10 desibel daha fazla, yaklaşık 80 desibeldir. Bu düşük gürültü seviyesi, Formula E yarışlarının şehir merkezlerine daha yakın yapılmasını ve daha geniş kitleleri çekmesini sağlıyor. Tüm ailenin keyif alabileceği bir etkinlik. Formula E aynı zamanda sürücülerin elektrikli araçların heyecan verici performansı konusunda eğitilmesinde de rol oynuyor. İnsanlar elektrikli araçların sadece pratik, verimli ve çevre için harika değil, aynı zamanda sürüşünün de çok eğlenceli olduğunu giderek daha fazla fark ediyor.

Zihinler önemlidir: Beyinden Performansa program

Diğer motor sporlarında olduğu gibi Formula E’de de sürücülerin karar verme, hızlı tepki verme, stres ve yorgunluğa karşı dirençli olma özelliklerine büyük önem veriliyor. Nissan’ın Beyinden Performansa programı, profesyonel yarış sürücülerinin beyinlerinin benzersiz anatomik özelliklerini belirlemek için en son teknoloji beyin görüntüleme ve analizini kullanıyor. Beyin haritalaması yoluyla, beyinsel performanslarını optimize etmek için özelleştirilmiş bir sürücü eğitim programı hazırlanıyor.

Pilotlar: Oliver Rowland ve Sacha Fenestraz

Japon kültürünün hayranı olan Sacha Fenestraz, takımla sadece beşinci yarışında Cape Town E-Prix’sinde pol pozisyonunu ve en hızlı Formula E turunu elde etti. Oliver Rowland, Nissan’ın Formula E’ye başladığı yıl olan 2018’de takıma çaylak olarak katıldı. Rowland, 2020’de Berlin’de kazandığı zafer de dahil olmak üzere Nissan ile altı pole pozisyonu ve altı podyum elde etti. İki sürücü strateji konusunda işbirliği yapıyor ve yarışlarda birbirlerinin sınırlarını zorlarken pist dışında da birbirlerini destekliyorlar.

Japon mirasını ve daha fazlasını kucaklamak

Nissan yarış aracının kiraz çiçeği görünümü hem takımın Japon mirasına hem de elektrikli araç teknolojisinin temsil ettiği cesur yeni başlangıca bir selam niteliğinde. Ancak 10. Sezon için Japonya’nın ikonik çiçeğini bir kez daha öne çıkarma kararı bir tasarım tercihinin ötesine geçiyor. 

Tokyo E-Prix: Formula E’nin Japonya’daki ilk yarışı

Nissan Tokyo E-Prix ile birlikte anavatanına ve köklerine geri dönüyor. Japonya’da yapılacak olan bu ilk Formula E yarışı ile Tokyo Big Sight sergi merkezini çevreleyen sokaklar 30 Mart’ta tamamen elektrikli motor sporlarındaki en hızlı, en hafif ve teknolojik olarak en gelişmiş araçlara ev sahipliği yapacak. 2,6 km’lik sokak pistinde 18 zorlu dönüş ve yüksek hızlı düzlükler yer alıyor. 20.000’e yakın taraftar, Tokyo’nun göz alıcı silüetinin fonunda aksiyonun ortaya çıkışını izleyecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x