‘Dört bin Filistinli çocuğu öldürdüysek yeterli değil’ demişti: ABD’li eski diplomat Seldowitz tutuklandı

Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde danışmanlık yapan diplomat Stuart Sedowitz, Filistinlilere ve İslami değerlere yaptığı hakaretleriyle gündemde.

New York’ta Mısırlı bir sokak satıcısını taciz ettiği videonun viral hale gelmesinin ardından eski ABD’li diplomat Stuart Seldowitz tutuklandı ve birçok suçlamayla karşı karşıya kaldı. Seldowitz,

“4 bin Filistinli çocuğu öldürdüysek yeterli değil”

demişti.

Documented’de yer alan habere göre, New York Polis Departmanı (NYPD) Seldowitz’i ikinci derece ağır taciz, nefret suçu/takipçilik, korku yaratmak için ısrarlı takip ve iş yerinde ısrarlı takiple suçladı.

“4 bin çocuğu öldürdük yeterli değil”

Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre Seldowitz, Manhattan’daki Mısırlı satıcıya “terörist” diye hakaret etmiş, satıcının “Çocukları siz öldürüyorsunuz, ben değil.” sözleri üzerine de, “Biz 4 bin Filistinli çocuğu öldürsek ne olur biliyor musun? Bu yeterli olmazdı, bu yeterli olmazdı” ifadelerini kullanmıştı.

Hz. Muhammed ve Kur’an-ı Kerim yönelik korkunç hakaretlerde bulundu

Bir diğer X kullanıcısı tarafından paylaşılan farklı bir videoda da Seldowitz’in yine bir sokak satıcısını taciz ederek, Hz. Muhammed (SAV) ve Kur’an-ı Kerim’e yönelik hakarete varan tahrik edici ifadeler kullandığı görüldü. Seldowitz’in Gotham Hükümet İlişkileri adlı kuruluşta çalıştığının ortaya çıkması üzerine söz konusu kuruluş X hesabından bir açıklama yaparak Seldowitz ile tüm ilişkisini sonlandırdığını duyurdu. Paylaşımda, Seldowitz için “Videoda görülen eylemleri aşağılık, ırkçı ve firmamızda uyguladığımız standartların onuruna yakışmıyor” ifadesi kullanıldı. Sosyal medyadaki paylaşımlarda, Seldowitz’in 1999’dan 2003’e kadar ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail ve Filistin İşleri Ofisi’nde müdür yardımcısı ve kıdemli siyasi yetkili olarak görev yaptığına işaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x